Mi a teendő a lakásbiztosítással, ha a szerződő fél elhunyt?

Mi a teendő a lakásbiztosítással, ha a szerződő fél elhunyt?

2024. szeptember 20., péntek

A lakásbiztosítás szerződőjének halála esetén az örökösökre hárul a biztosítással kapcsolatos feladatok intézése. A hátrahagyottak anyagi biztonságának megőrzésében fontos szerepet játszik az ingatlan és a biztosított vagyontárgyak továbbra is fennálló védelme, azaz a lakásbiztosítási szerződés folyamatos fenntartása, illetve új szerződés kötése.

A biztosító értesítése és a szerződés fenntartása

A szerződő halálával a lakásbiztosítási szerződés úgynevezett érdekmúlás okkal szűnik meg. A felmondáshoz/megszüntetéshez a jogerős hagyatékátadó végzést be kell mutatni a biztosítónak. A szerződés megszüntetésekor fennálló esetleges túlfizetéseket a biztosító visszatéríti az örökösök részére.

Fontos, hogy az elhalálozás tényét amint lehet, tudassuk a biztosítóval (ezt a halotti bizonyítvány bemutatásával tehetjük meg), és a szerződés megszűnéséig, azaz hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedéséig gondoskodjunk az esedékes biztosítási díj megfizetéséről.

A biztosító hivatalosan akkor értesül a szerződő haláláról, ha bemutatásra kerül a halotti anyakönyvi kivonat, a jogerős hagyatéki végzés, vagy az öröklési bizonyítvány. Továbbá, a hagyatéki ügyben eljáró közjegyző megkeresése vagy a halál tényét igazoló jogerős bírósági határozat is hivatalos értesítésnek minősül.

Adatszolgáltatás a szerződéssel kapcsolatban

A hagyatéki eljárás jogerős lezárásáig a biztosító az elhunyt által kötött biztosítási szerződéssel kapcsolatban adatokat szolgáltathat, de kizárólag a díjfizetés fenntartása érdekében. Információt kaphatunk a szerződés fennállásának tényéről, a kötvényszámról, az általános szerződési feltételekről, a díjegyenlegről, az esedékes díjtartozásról és a szerződés évfordulójáról.

Ezen adatokhoz személyazonosságuk és az elhunythoz való kapcsolatuk igazolása után juthatnak a közeli hozzátartozók vagy az ingatlan birtokosai.

Bármely egyéb adat, információ kiadására kizárólag akkor van lehetőség, ha az örökös igazolja jogállását.

Ki jogosult a biztosító szolgáltatására?

A biztosított halála esetén a biztosító szolgáltatására azok a kedvezményezettek jogosultak, akik a szerződésben fel vannak tüntetve. Ha a szerződésben nincsenek kedvezményezettek megnevezve, akkor a biztosított örökösei jogosultak a szolgáltatás igénybevételére.

Egyes lakásbiztosítások haláleseti biztosítást is magukban foglalhatnak, amelynek összegét a biztosító kifizeti az örökösöknek a szerződésben megfogalmazott feltételek szerint.

A biztosító azt a személyt tekinti örökösnek, aki jogerős hagyatéki végzéssel, öröklési bizonyítvánnyal vagy jogerős bírósági határozattal igazolja örökösi jogállását.

Az ingatlan- és ingóvagyon további védelme érdekében természetesen tanácsos új lakásbiztosítást kötni. Az örökölt ingatlan és a vagyontárgyak folyamatos védelme biztosítja, hogy hogy az esetleges károk ne jelentsenek pénzügyi terhet az örökösök számára.

Kalkuláljon oldalunkon, hogy megtalálja a legmegfelelőbb ajánlatot otthona védelmére:

https://e-otthonbiztositas.hu/dijkalkulacio

Korábbi híreink:

Mi a teendő a lakásbiztosítással, ha a szerződő fél elhunyt?

2024. szeptember 20., péntek A lakásbiztosítás szerződőjének halála esetén az örökösökre hárul a biztosítással kapcsolatos feladatok intézése. A hátrahagyottak anyagi biztonságának megőrzésében fontos szerepet játszik az ingatlan és a biztosított vagyontárgyak továbbra is fennálló védelme, azaz a lakásbiztosítási szerződés...
Tovább

Miért érdemes MFO-t választani a jelzáloghitel mellé?

2024. szeptember 5., csütörtök A pénzintézetek jelzáloghitel felvételekor – akár lakáscélra, akár szabad felhasználásra igényelt kölcsönről van szó – a folyósítás feltételeként írják elő a lakásbiztosítás meglétét. Új lakás vásárlásakor, vagy amennyiben a hitel fedezetéül szolgáló...
Tovább

8+1 tipp, hogyan tehetjük biztonságossá idős szeretteink otthonát

2024. augusztus 15., csütörtök Az időskorral járó fizikai és szellemi változások növelhetik a balesetek és a sérülések kockázatát. Az alábbi tippekkel segíthetjük idős szeretteinket abban, hogy otthonuk biztonságos és könnyen használható legyen, és csökkenthetjük annak az esélyét, hogy veszélyes helyzetekbe kerüljenek. Jól megvilágított...
Tovább
Minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítás

Fogyasztóbarát otthonbiztosítás
(MFO) kalkulátor 2025

Kényelmes, egyszerű, gyors és biztonságos
Minősített fogyasztóbarát lakásbiztosítás kalkulátor