A rendőrségi feljelentéstől a biztosítóig - tanácsok, ha betörtek otthonunkba

A rendőrségi feljelentéstől a biztosítóig - tanácsok, ha betörtek otthonunkba

Egy korábbi cikkünkben már ejtettünk szót arról, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a lakásbiztosítás megkötésekor a betörésekre vonatkozóan. Most nézzük meg, mi a teendő akkor, ha sajnálatos módon megtörtént a baj, és kénytelenek vagyunk azzal szembesülni, hogy betörtek az otthonunkba.

Próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat  és hívjuk a rendőrséget!

A legfontosabb - és talán a legnehezebb dolog - a nyugalom megőrzése. Lássuk be, hogy csak ilyen állapotban lehet a helyzetet objektíven kezelni, és megfelelően cselekedni. Akár otthon tartózkodunk, amikor betörnek hozzánk, akár hazaérve tapasztaljuk, hogy a tettes még a lakásban van, igyekezzünk észrevétlenek maradni, és lehetőség szerint kerüljük a vele való találkozást. Bár minden szituáció más és más, a legfontosabb a saját testi épségünk védelme. Ugyanakkor, ha már elmúlt a veszély, azonnal értesítsük a rendőrséget, és lehetőség szerint higgadtan tájékoztassuk a diszpécsert a történtekről.

Ne nyúljunk semmihez!

Nagyon fontos, hogy a nyomrögzítés miatt a helyszínen addig ne nyúljunk semmihez, amíg erre a rendőrségtől engedélyt nem kapunk. Ezt követően már fel lehet mérni a károkat, és a rendőrségnek tételesen megnevezhetjük az eltulajdonított értéktárgyakat. Az így elkészült rendőrségi jegyzőkönyvre szüksége lesz a biztosítónak is a kárrendezés során. Hasznos segítség lehet mind a rendőrségnek, mind pedig a biztosítónak, ha korábban leltárba vettük a vagyontárgyainkat (netán azok számláit, egyéb dokumentumait) akár egy lista, fényképek vagy videófelvétel formájában.

Értesítsük a biztosítót!

A kárigény bejelentésének határideje a biztosítási szerződésben minden esetben szerepel. A betörés tényét jelentsük be minél hamarabb (erre lehetőségünk van személyesen, levélben, telefonon és online is), nehogy a határidő elmulasztása miatt maradjon el a kártérítés. A benyújtandó dokumentumok listáját a szerződés is tartalmazza, de a biztosítótársaság is segítségünkre van ebben, és a legtöbb társaságnál már lehetőség van az online kárrendezésre is.

Legyen jó biztosításunk!

A szerződés szintén tartalmazza azt, hogy a betörés, mint káresemény mikor minősül biztosítási eseménynek és milyen feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy a biztosító kártérítést fizessen. Amennyiben alaposan jártunk el a szerződés megkötésekor a fedezetek és biztosítási összegek meghatározását illetően, és vagyonvédelmi szempontból is megfeleltünk a szerződésben szereplő feltételeknek, természetesen jogosultak vagyunk a megfelelő összegű kártérítésére. 

Azért fontos ezt hangsúlyozni, mert sokan csak a kártérítés elutasításakor döbbennek rá, hogy a szerződés megkötésekor nem fordítottak kellő figyelmet minden részletre, esetleg ekkor derül fény az alulbiztosítottság problémájára vagy éppen arra, hogy a nem megfelelő biztonsági zár vagy a kikapcsolt riasztó miatt nem fedezi a biztosító a keletkezett károkat.

A károk csökkentése érdekében legyünk gondosak a biztonsági berendezések kiválasztása és a megfelelő biztosítás megkötése során is !

Ez utóbbiban nyújtanak Önnek nagy segítséget az oldalunkon található Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás ajánlatok, melyek közül a kalkulátorral gyorsan és könnyen kiválaszthatja a legmegfelelőbbet.

MFO-kalkulátor: https://e-otthonbiztositas.hu/dijkalkulacio

Korábbi híreink:

Betörésvédelmi kisokos - fontos lakásbiztosítási szempontok

A betörés a modern biztonságtechnikai eszközök használata ellenére is igen gyakori és sajnálatos káresemény, mely nemcsak anyagi veszteséget okozhat, hanem ami talán rosszabb, a biztonságérzetünket is csökkentheti. A megfelelő biztosítási fedezet és az elővigyázatosság jelentősen mérsékelheti a betörések okozta károkat és a stresszt. Ebben a cikkben néhány,...
Tovább

Miért fontos kellő figyelmet fordítani a biztosítási összeg meghatározására?

A megfelelő lakásbiztosítás megkötéséhez az ajánlatok tanulmányozásakor számos szempontot kell figyelembe vennünk: lényeges a megfizethető díj, kalkulálnunk kell a számunkra fontos vagyontárgyakkal és az esetlegesen felmerülő káreseményekkel. Mivel a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások (MFO) széles körű alapszolgáltatást és számos...
Tovább

A leggyakoribb otthoni káresemények

Az alábbiakban az otthonokban leggyakrabban bekövetkező káresetekre szeretnénk felhívni a figyelmet. Kellő odafigyeléssel és felkészüléssel a károk megelőzhetők, mértékük csökkenthető. Viharok, felhőszakadás Főleg a tavaszi és nyári időszakra jellemzőek a hirtelen lecsapó viharok által okozott károk. Arról, hogy ezekre hogyan érdemes felkészülni, illetve mit kell tenni, ha az...
Tovább
Minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítás

Fogyasztóbarát otthonbiztosítás
(MFO) kalkulátor 2024

Kényelmes, egyszerű, gyors és biztonságos
Minősített fogyasztóbarát lakásbiztosítás kalkulátor